Japonya’da akaryakıt fiyatları 1 ayda 3’üncü kez zirveyi gördü « Sanal Gazeteci | Türkiye'nin Gündemi

27 Kasım 2021 - 20:23

Japonya’da akaryakıt fiyatları 1 ayda 3’üncü kez zirveyi gördü

reklam
Japonya’da akaryakıt fiyatları 1 ayda 3’üncü kez zirveyi gördü
Son Güncelleme :

27 Ekim 2021 - 15:15

reklam

Japonya’da istikrarlı bir şekilde yükselen akaryakıt fiyatları 1 ay içinde 3’üncü kez zirveyi gördü.
Ham petrol fiyatlarında gözlenen küresel düzeydeki artıştan etkilenen Japonya’da akaryakıt fiyatları 1 ay içinde 3’üncü kez zirveyi gördü. Pazartesi günü normal benzinin ortalama perakende fiyatının önceki haftaya göre yüzde 1,6 oranında artarak litre başına 167,3 yene yükseldiği açıklandı. 8 haftalık süre zarfında kesintisiz olarak devam eden fiyat artışının yüzde 6 olarak piyasaya yansıdığı kaydedildi. Son gelişme ile birlikte bu ay iki kez son 7 yılın en yüksek seviyesine ulaşan akaryakıt fiyatları, 1 ay içinde 3’üncü kez son 7 yılın rekorunu kırmış oldu.
Japonya Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanlığından bu ay yapılan açıklamada, normal benzinin ortalama satış fiyatının 11 Ekim’de litre başına 162,10 yene ulaşarak Ekim 2014’ten bu yana görülen en yüksek seviyeye çıktığı kaydedilmiş, 18 Ekim’de rekor tazeleyen benzin fiyatları litre başına 164,6 yen seviyesine ulaşmıştı.

NEDENİ ARZ TALEP DENGESİ
Yaşanan fiyat artışına Covid-19 salgını sonrasında başlayan ekonomik toparlanma sonucu artan ihtiyacın neden olduğu yorumları yapılmıştı. Gaz arzındaki sorunların devam etmesi durumunda elektrik şirketlerinin üretim için petrole yönelme ihtimalinin de artış eğilimindeki petrol fiyatlarında yukarı yönlü değişimlere neden olduğu gündeme gelmişti.
(Burak Ersoy/İHA)

reklam

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

reklam
reklam